Gintama

14. října 2017 v 21:23 | Teranosuke Unko |  Slovníček
Asi by bylo nejlepší začít pěkně od začátku a objasnit si, co to vlastně samotný název GINTAMA znamená. A protože je celkové vysvětlení tohoto názvu lehce složitější, vytvořila jsem pro vás na začátek něco jako takový graf.
Jak můžete vidět, název Gintama se skládá ze dvou částí. To první je Gin - v překladu stříbrná. Taktéž to značí i zkratku jména hlavního hrdiny, tedy Gintoki. Jeho přátelé ho často nazývají pouze Gin (+ nějaká japonská koncovka jako - san, - chan), což odkazuje na jeho stříbrné vlasy (a možná i duši).

Druhá část je slovo Tama. Tohle slovíčko už samo o sobě značí v japonštině kouli. Každopádně, aby nám vyšel první význam názvu tohoto anime, musíme ke slově Tama přistupovat jako ke zkratce ze slova Tamashi, což znamená duše.
Pokud si tedy slovo Gin - stříbrná a slovo Tama - zkráceně duše, spojíme dohromady, vznikne nám elegantní název Stříbrná duše.


Teď však k té zábavnější části.

Pokud by se však náhodou stalo, že byste počáteční písmeno zaměnili s K místo s G, vznikl by vám název Kintama. Ten už v japonštině nenese tak ušlechtilý význam jako Stříbrná duše, nýbrž je to slangově výraz pro varlata. Koule.
Vtip se skrývá i v tom, že samotné Kin v Kintama znamená zlato. Alternativní název by tedy mohl znít i Zlatá duše (ale pochybuji o tom, že to tak někdo bere, protože KINTAMA je prostě už vsugerovaná jako KINTAMA). Proč to zmiňuji? Protože se po čas série setkáme i jistým týpkem jménem Kintoki, kterému se na jistou chvíli povedlo našemu Gintokimu ukradnou místo hlavního hrdiny. V té chvíli se celý název změnil z Gintama na Kintama a bylo po ptákách. No, spíš po koulích… teda, ony spíš ty koule přibyli… sakra, víte, co mám na mysli, že?

S Kintamou se však máme tu čest setkat už v dřívějších epizodách, třeba když se poprvé objeví Gintokiho přítel z války, Sakamoto Tatsuma. Ten si či často plete Gintokiho jméno s Kintoki, takže mu nakonec Gintoki objasňuje, že kdyby byl Kintoki, tak by název toho anime nemohl být v televizi ani povolen, protože by se nejmenoval GINtama, ale KINtama.


Celá tahle záležitost s Gintoki a Kintoki je ještě o něco složitější, pokud si ji chceme objasnit úplně. Museli bychom se začít hrabat v historických osobnostech, podle kterých byla spousta charakterů z Gintamy založena. Tam bychom se třeba dozvěděli, že právě pro Sakatu Gintokiho byl použit charakter z legendy jménem Sakata Kintoki. Tohle se už však vztahuje spíše k podkladům pro určité charaktery, což je téma, které budu řešit někdy jindy.

Doufám tedy, že jsem vám název Gintama o něco víc přiblížila, a vy už lépe chápete celé té směsici toho složitého, možná trochu peprnějšího, ale zároveň geniálně vymyšleného pojmu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama